שריפה מהתלקחות סוללה

בשנים האחרונות אנו עדים לאירועי  שריפה מהתלקחות סוללה. זה יכול לקרות מסוללה של אופניים חשמליים, סוללת מחשב וסוללת הפלאפון.

מי אמור לשלם על הנזק שגורמת שריפה מהתלקחות סוללה?

בעידן הטכנולוגי והמעבר לשימוש במכשירים המופעלים על סוללות עוצמתיות אנו עדים גם ללא מעט מקרים מצערים.

כך למשל, באוגוסט 2020 ניזוק מבנה בית כנסת ברמת גן ותכולה עלתה באש בעקבות שריפה מהתלקחות סוללה של אופניים חשמליים  שהוטענה במקום. למרבה הנס לא היו פגיעות בנפש והנזק הסתכם ברכוש בלבד.

בארץ ובעולם מתפרסמות מעת לעת בשנים האחרונות לא מעט ידיעות על מקרי שריפה שמקורן בסוללות מתלקחות. בארץ אף נקטעו חייהם של מספר בני משפחה כתוצאה מהתלקחות סוללת מחשב במהלך הטענה.

יש לא מעט הסברים מה גורם להתלקחות סוללות. בסופו של דבר כשאירוע כזה קורה צריך להתמודד עם ההשלכות הלא פשוטות. במקרה הטוב לא מדובר באבדן חיי אדם אבל לעיתים גם חיי אדם מקופחים.

ייצוג בטוח עוד לפני הצעד הראשון

על מי חלה האחריות?

אש היא דבר מועיל אבל גם מזיק ומטבע הדברים ההתלקחות גורמת לנזקים לא פשוטים.

אלו יכולים להיות נזקים לרכוש ואילו יכולים להיות גם נזקים נפשיים למי שחווה את האסון מול עיניו ובמקרה של מוות לא עלינו  יש נזקים  נוספים. מדובר בנזקים שעשויים להגיע לסכומים של מאות אלפי שקלים ולעיתים אפילו יותר!.

מי שנפגע כתוצאה מההתלקחות יכול לתבוע את נזקיו מהאחראים לאירוע. וכאן הגענו ללוז הענין המשפטי. באופן עקרוני צריך לזהות את הגורם לשריפה ומי נושא באחריות המשפטית לאותו גורם.

את מי שניתן לתבוע כשנגרם נזק למבנה?

כשמדובר בהתלקחות שנבעה מפגם בסוללה  ניתן לתבוע את האחראים לסוללה. יש חוקים בענין וגם פסיקות מכוחם ניתן לעיתים לתבוע את בעל החנות, היבואן והיצרן.

במקרה של מבנה מבוטח כדאי לפנוות לחברת הביטוח. שריפה היא מקרה אש שאמור להיות מכוסה בפוליסה. כמובן שחברת הביטוח יכולה להגיש תביעה כנגד האחראים לנזק.

האם ניתן לתבוע את מי שהטעין?

בהחלט. בייחוד אם מדובר בשימוש רשלני בסוללה.

מה צריך להוכיח כדי לקבל פיצוי?

כשמדובר בתביעה נזיקית יש מספר שלבים שצריך להוכיח. כך למשך צריך להוכיח רשלנות וסטיה ממה שמכונה "מבחן האדם הסביר".

בנוסף צריך להוכיח את הנזק באמצעות חוות דעת מומחה ולהוכיח שיש קשר סיבתי בין הרשלנות לבין הנזק הנטען.

סוף מעשה במחשבה תחילה:

יש דרכים להקדים רפואה למכה וכדאי מאד למשתמשים באופניים חשמליות, בעלי מבנים ובעלי עסקים לדאוג להגנה מראש כדי למנוע מקרים של שריפה מהתלקחות סוללה.

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי והשימוש בו הינו באחריות המשתמש

רוצים לישון בשקט? תהיו עירניים ביום. השקט הנפשי שלכם הוא האתגר שלי

 השאירו פרטים ועו”ד אסתי וייסלר תחזור אליכם בהקדם.

 

 

השארת תגובה