מעבר מקום מגורים קטינים

לבית המשפט מגיעים לא מעט סכסוכים על מקום מגורי קטינים. הסכסוכים יכולים להיות בין הורים פרודים ובין הורים גרושים. לעיתים הקטינים כבר בגיל שיכולים להביע את דעתם ולעיתים מדובר במקרים של תינוקות. הגיל משפיע על סדר היום של הקטינים וממילא גם על ההחלטה. בפסק דין של בית המשפט לענייני משפחה בחיפה נדון מקרה שבו נתבקש שינוי מקום מגורים של פעוטה. י"ס חיפה 65353-05-22 פלוני נגד אלמונית.

על מה מדובר?

מדובר בבקשה לצו מניעה שהוגשה על ידי אב לתינוקת בת מספר חודשים. האב ביקש לאסור על האם לעבור עם הקטינה למקום המרוחק  ממקום המגורים שהיה משותף לצדדים. הבקשה הוגשה לאחר שהאם עזבה עם הקטינה לבית הוריה. לאחר מכן נודע לאב כי בכוונתה לעבור למקום המרוחק ממגורי הצדדים בכ 55 קילומטר. לטענת האם המעבר נדרש בעקבות מציאת מקום עבודה. בעת הבקשה לאב היו הסדרי שהות מצומצמים יחסית שלא כללו לינה.

מה טענו הצדדים?

האב טען כי עיסוקה של האם מאפשר עבודה בכל הארץ ואין הצדקה שינוי מקום מגורי הקטינה. לטענתו בכוונתו לבקש הסדרי שהיה שוויוניים ולהיות מעורב בחיי הקטינה. עוד טען האב כי מסגרת של יישוב סכסוך אינה האכסניה המתאימה.

האם טענה כי ההורים נפרדו כחודשיים אחר הלידה כאשר לאב היה ידוע כי בכוומנתה לחפש מקום עבודה קבוע המרוחק ממקום המגורים. לדבריה עליה לבסס את עבודתה כדי שתוכל לכלכל את הקטינה כראוי.  עוד טענה כי הסדרי השהות של האב עם הקטינה מצומצמים והיא מוכנה להסיע את הקטינה בסופי שבוע לאב.

מה קבע בית המשפט?

בית המשפט קיבל את דרישת האב ודחה את טענות האם.

הפסיקה מבוססת על חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות התשכ"ב- 1962.

בית המשפט התייחס לסעיף 14 לחוק הכשרות המשפטית. לפי סעיף זה שני ההורים הינם האפוטרופסים על ילדיהם הקטינים. סעיף 15 לחוק הכשרות אף מציין כי להורים זכות וחובה לדאוג לקטנים ובכלל זה הזכות להחזיק בקטין ולקבוע את מקום מגוריו. בהתאם לסעיף 18 לחוק זה על ההורים לפעול בהסכמה ובהעדר הסכמה ההכרעה תמסר לבית המשפט.

בית המשפט התייחס לטענת האם כי המעבר נדרש לה לצורך ביטחון תעסוקתי. לדברי בית המשפט האם מנועה מלפעול באופן חד צדדי בענין קביעת מגורי הקטינה כאשר מדובר בבטחון התעסוקתי שלה. הרחוק בין ההורים ישפיע לרעה על הקשר של הקטינה עם אביה בהיקפו ובטיבו.

בית המשפט אף חייב את האם בסך של 1500 הוצאות לאור התנהלותה החד צדדית ולאור התנהלותה בהליך המשפטי.

ייצוג נחוש

כמה מילים לסיום….

כעורכת דין לענייני משפחה וכעו"ס, אני נתקלת במקרים שמסתבכים בגלל חוסר תקשורת בין ההורים. כל זה קורה על גבם של הילדים ועולה זמן וכסף לשני הצדדים. חשוב תמיד למצא גורם שיוכל לסייע גם מהפן המשפטי וגם מהפן הרגשי כדי לחסוך זמן כסף וצרות.

הכותבת לא ייצגה בפסק הדין.

האמור אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי והשימוש בו הינו באחריות המשתמש

השארת תגובה