נסח טאבו- נקודות שחשוב לדעת

במדינת ישראל נכסים רבים רשומים במרשם המנוהל על ידי לשכות רישום מקרקעין או בשפה המקובלת "טאבו".

בין אם מדובר בנכסים עסקיים ובין אם מדובר בדירות מגורים. 

נכס שרשום בטאבו מאפשר הוצאת "נסח טאבו" . נסח הטאבו הינו תמצית של רישום המידע לגבי בעלי הזכויות בנכס ונתונים נוספים עליו. הנסח הינו מסמך רשמי של המדינה.

הפקת נסח טאבו

פנקסי הרישום של לשכת רישום המקרקעין הינם פומביים, כלומר פתוחים לעיני הציבור. לכן כל מי שמעוניין יכול  להוציא נסח טאבו, ואין צורך לנמק את הבקשה לנסח הטאבו.

ניתן בתשלום של אגרה נמוכה להפיק נסח טאבו באמצעות האינטרנט ובאופן מיידי.

צריך לדעת את מספר הגוש, החלקה ואם יש גם תת חלקה (תת חלקה רלוונטי בדירה בבית משותף). בדרך כלל יש את הנתונים האלו בחוזה אולם אתם צריכים אותם עוד לפני החתימה!

כשידועה כתובת ולא ידועים הגוש והחלקה ניתן לאתר אותם באמצעות  "מחשבון גוש חלקה".

כשמדובר בדירה בבית משותף ולא ידוע מהו התת חלקה ניתן להפיק נסח מרוכז ומתוכו לאתר את הנכס הספציפי. השירות אינו מוגבל רק ל עורך דין מקרקעין, אלא פומבי.

אם לא הצלחתם להוציא נסח טאבו תוכלו לפנות לעורךדין שמטפל בעניינים כאלו.

 

למה חשוב להוציא נסח טאבו?

נסח טאבו הוא למעשה "תעודת הזהות של הנכס". בנסח הטאבו רשומים נתונים אודות בעלי הזכויות וסוג הזכות (למשל בעלות או חכירה), שיעבודים (משכנתא) והערות אזהרה. בנוסף יש בנסח הטאבו מידע לגבי עיקולים ומינויים של בעלי תפקידים כמו: כונס נכסים ומנהל עזבון. בנסח יכולים להופיע הערות על הפקעה, אתר עתיקות, צוי הריסה, זכויות צד ג, צווי בית משפט, הערות לפי חוק התכנון והבניה, וכו'

הרישומים השונים בנסח מחייבים בדיקה לפני התקדמות העסקה מאחר שכל העסקה תהיה כפופה לאותם רישומים.נסח טאבו הוא מסמך חיוני גם כשעורכים זכרון דברים וגם כששוכרים דירה או רוכשים דירה יד שניה.

חשוב!

כאשר עומדים לקראת רכישה או מכירה של דירה או נכס נדל"ן מכל סוג שהוא, יש להוציא נסח טאבו, ולבדוק באמצעותו שהזכויות רשומות על-שם המוכר, שהזכויות נקיות מהערות אזהרה שמונעות את ביצוע העסקה, האם קיים שיעבוד או הגבלה אחרת שיש לטפל בה  כדי שהמכר יעבור על שם הרוכש. כל הערה חייבת לבא לידי ביטוי במסגרת הסכם המכר באופן שלא תהיה מניעה לעסקה ו/או כספים לא ירדו לטמיון.

 

מומלץ להיוועץ עם משרד עורך דין שעוסק במקרקעין ולתת לו לבחון את הנסח בעין מקצועית.

 

חשוב שתדעו כי בדיקת נסח הטאבו היא בדיקה אחת מתוך מכלול של בדיקות שחובה לבצע במסגרת עסקת נדל"ן ויש להתאים את הבדיקות לסוג הנכס. כך למשל בדירת מגורים חשוב להקפיד על בחינת תשריט הדירה, תיק הבנין ברשות המקומית וכו'.

מתי כדאי לעיין בנסח הטאבו?

נסח הטאבו הוא מסמך חיוני במקרים שונים למשל:

משא ומתן לקראת רכישת דירה- נסח הטאבו יספר לנו מיהם בעלי הזכויות האמיתיים, האם רובצת משכנתא על הדירה, האם יש הערות המגבילות את העסקה וכו'

משא ומתן לקראת מכירת דירה- בשלב זה חשוב שהמוכר יוציא נסח טאבו ויברר שזכויותיו אכן רשומות בטאבו ואין בעיה המונעת את מכירת הדירה.

מעמד חתימת הסכם מכר- הוצאת נסח בשלב המשא ומתן אינה פוטרת הוצאת נסח סמוך לחתימת העסקה .  נסח שכזה יספק לנו מידע האם חלו שינויים במצב הזכויות בנכס מאז שהוצאנו את הנסח הקודם. אין לחתום על עסקה ללא נסח עדכני!!!

יש לצרף לחוזה נסח עדכני כחלק ממסמכי החוזה.

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים  ועו”ד אסתי וייסלר תחזור אליכם בהקדם!

האמור אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי והשימוש בו הינו באחריות המשתמש

 

השארת תגובה