ימי חופשה- חלק א

תקופת הקיץ היא התקופה החמה ליציאה לחופשה. מה אומר החוק בענין זה במישור יחסי עובד מעביד?

ימי חופשה לעובד שכיר

עובד שכיר, לעומת עוסק עצמאי, אינו רשאי לצאת לחופשה על דעת עצמו ובקשת עובד ליציאה לחופשה תלויה בזכויותיו לפי חוק ואף בהסכמת המעסיק.  סוגיות נוספות ביציאת עובד לחופשה היא הזכאות לתשלום בגין החופשה והזכות לחופשה ללא תשלום.

מהי הזכות לחופשה בתשלום?

עובד זכאי לתשלום בגין מכסת ימי חופשה הקבועה בחוק או בחוזה העבודה.מכסת ימי העבודה השנתיים יכולה להיות מושפעת מהותק ומהיקף המשרה. יש לזכור כי יש ימי חופשה ויש ימי חג ואלו שני מושגים הקשורים לתשלום שכר עבודה עבור ימים שהעובד אינו עובד בפועל.

 

מהי הזכות לחופשה ללא תשלום?

חופשה ללא תשלום, הנקראת גם חל"ת/  חופשה ללא שכר היא תקופת זמן שבה העובד נעדר ממקום העבודה, בהסכמת המעסיק, ואינו מקבל שכר. למרות שמדובר בתקופה ללא שכר יחסי העבודה או יחסי עובד- מעסיק ממשיכים להתקיים וזאת לעומת הפסקת עבודה בגין פיטורין/התפטרות. מאחר ויחסי עובד- מעביד ממשיכים להתקיים גם בתקופת החל"ת והוראות חוקי עבודה ממשיכות לחול על הצדדים.

מי זכאי לחל"ת?

עובד שמעוניין לצאת לחופשה ומכסת ימי החופשה שלו בשכר נוצלה, יכול לבקש לצאת לחל"ת לצורך אותה חופשה. כמובן שנדרשת הסכמת המעסיק.  היציאה לחופשה יכולה להיות לצרכי פנאי, בריאות, אירוע משפחתי, נסיעה לחו"ל וכו'.

יציאה לחופשה בניגוד להסכמת המעסיק יכולה להחשב כהתפטרות על כל המשתמע מכך.

מה המקור החוקי לחופשה ללא תשלום?

 

חיפוש במקורות המידע המשפטיים מעלה כי חופשה ללא תשלום אינה קבועה בחוק או בצו הרחבה, אולם אזכור לחל"ת מצוי בחוק עבודת נשים. חוק עבודת נשים מכיר בחל"ת כאופציה להארכת חופשת לידה מעבר לחל"ד לפי חוק ועד לתקופה מוגבלת. לכן זכותו של עובד לחל"ת נגזרת מחוזה העבודה האישי או מהסכם קיבוצי לענף מסויים, שבו הוא מועסק כך למשל, אצל עובדי המדינה הזכות לחל"ת מעוגנת בתקשי"ר.

מחפשים עו”ד לעסקים קטנים? מוזמנים ליצור קשר עם עו”ד אסתי וייסלר שהיא עורכת דין לעסקים גדולים וקטנים.

רוצים כלים שמותאמים לעסק שלכם? השאירו פרטים ועו”ד אסתי וייסלר תחזור אליכם בהקדם.

הערה: הכתוב אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי ו/או התייעצות עם   מורה הוראה.

השארת תגובה