חיוב יולדת קורונה בעטיית מסיכה

נשים בתקופת טרום לידה מאותגרות לא מעט. אחד האתגרים נובע מהקורונה.

כך למשל, נשים בהריון עסוקות בשאלת מספר המלווים בחדר הלידה, הצורך בבדיקת   COVID 19 טיפול בילוד כשהאם חיובית ועוד.

 

חובת עטיית מסיכה בחדר לידה בגלל COVID19

אחת השאלות היותר נפוצות אצל יולדות נוגעת לחיוב יולדת בעטיית מסיכה בזמן הלידה. מדובר בנוהל שגובה מחירים לא פשוטים. חיוב יולדת בעטית מסיכה מקשה מאד על היולדת וסרוב מצידה גורר לא מעט עימותים עם הצוות.

זהו מצב אבסורדי ולטעמי אסור לתת לו יד. צריך למצא דרך למנוע את החיכוך מראש.

ידןע לכולם כי יולדת נמצאת במצב רגשי, פיזיולוגי ורפואי לא שגרתי. המאמץ הנדרש במצב לידה פעילה הוא גבוה מאד ויש חשיבות קריטי לרוגע של היולדת ולכמות החמצן שהיא נושמת.

תפקידו של הצוות הרב מקצועי בחדר הלידה הוא לתמוך בהריונית  ולאפשר את בטיחותה ובטיחות הילוד. מצב של עימות, כעס, תרעומת  בין היולדת  ובין מי מאנשי הצוות אינו עולה בקנה אחד עם תפקידו של הצוות וחובה על הנוגעים בדבר לשקול היטב את התנהלותם.

מה מאפיין לידה ב COVID 19?

בתקופת הקורונה במרבית חדרי הלידה הצוות דורש מיולדות לעטות מסיכה בכל שלבי הלידה. דרישה זו נשארת בעינה גם במקרה שהילדת מתלוננת על קשיי נשימה ומתחננת להסיר את המסיכה. חמור מכך הסרת המסיכה גוררת סנקציה מצד הצוות שמסרב לתת שירות בהעדר מסיכה.

מציאות שכזו היא אינה אנושית וכעורכת דין לדיני נזיקין אני סבורה שהיא יכולה להחשב במקרים מסויימים כרשלנות מקצועית.

ייצוג בטוח עוד לפני הצעד הראשון

מה ניתן ללמוד מהחוק?

לטעמי, יולדות זכאיות לפטור מחובת עטיית מסיכה כגזירה שווה להוראות שבחוק. לצורך ההשוואה  צו בריאות העם  (נגיף הקורונה החדש) (בידוד בית והוראות שונות) (הוראת שעה), תש"ף-2020 (להלן – הצו),  פוטר מחובת עטית מסיכה מי שמוגדר "אדם שמחמת מוגבלות נפשית, שכלית או רפואית מתקשה באופן משמעותי או שנמנעת ממנו עקב מוגבלותו האמורה, לכסות את הפה ואת האף", וכן על "אדם המבצע פעילות ספורט".

מכוח הוראות אלו מתאפשרת כניסה למקומות ציבוריים לרבות קבלת השירותים הניתנים בהם למי  שאינו עוטה מסכה וזאת בשל מוגבלותו הנפשית, השכלית או הרפואית, ואשר מתקשה באופן משמעותי לכסות את הפה ואת האף.

פטור נוסף ניתן למי שעוסק בפעילות ספורטיבית. המחוקק מבין שעטיית מסיכה בזמן פעילות גופנית מאומצת הכרוכה בקצב נשימות גבוה עלולה להוביל לעלייה בכמות הפחמן הדו-חמצני הנצבר תחת המסיכה ולירידה בריכוז החמצן בדם, ולגרום לסחרחורות, לכאבי ראש, לבחילות ולסכנת איבוד הכרה בשל מחסור חמצן המגיע לאיברי הגוף בכלל, ולמוח בפרט.

לכן, תמוה בעיני מדוע יולדת מחוייבת בעטיית מסיכה. תהליך הלידה דורש מאמץ פיזי ונפשי גבוה אף יותר מזה שנדרש בפעילות ספורטיבית. מצב שכזה יוצר אפליה לרעה של היולדת לעומת אדם עם מוגבלות או מי שעוסק בפעילות ספורט. יתיר מזאת, בתהליך הלידה יש חשיבות רפואית עליונה לנשימות יעילות .

לטעמי, ההוראה המחייבת יולדת בעטיית מסיכה לא רק שאינה יעילה אלא היא שגויה מבחינה משפטית.

כולי תקוה שהצוות והגורמים הנוגעים בדבר יטו אוזן קשבת לרצונן של היולדות ולצורכיהן ויאפשרו לידות רגועות ונינוחות. אין ספק שזהו אינטרס משותף של כל הצדדים.

האמור אינו מהווה יעוץ משפטי והשימוש בו הינו באחריות המשתמש.

רוצים לישון בשקט? תהיו עירניים ביום. השקט הנפשי שלכם הוא האתגר שלי

 השאירו פרטים ועו”ד אסתי וייסלר תחזור אליכם בהקדם.

השארת תגובה